هر کسی را نه بدان گونه که هست احساسش می کنند ، بدان گونه که احساسش می کنند ، هست

خواص درمانی سنگها و رنگهای مرتبط

خواص سنگها و رنگهاى مرتبط

 

 سنگ هاى قرمز براى کمک به بهبود کم خونى اثر فوق العاده اى دارد.در موارد لاغرى و نحیفى ,فقر غذایى,غش و مواردى که بر اثر هواى سرد دستها و صورت کبود میشوند, باید از سنگ قرمز استفاده شود.

تمام سنگهاى قرمز : یاقوت,مرجان, سنگ یشم,بلادستون و...

رنگ قرمز نشانه زندگى و جنب و جوش است سنگ قرمز موجب تشدید نیروى حیات میشود.

سنگ نارنجى براى حفظ سلامتى و نیروى حیات ضرورى است .

سنگ نارنجى گرم , مثبت و تقویت کننده است و در درجه اول ,مشکلات حیاتى مربوط به هضم غذا و گردش خون را تحت تاثیر قرارمى دهد.سنگ نارنجى مسایل تغذیه اى را منظم مى کند .

تمام سنگهاى نارنجى : عقیق قرمز ,اوپال آتشین یشم و عقیق آتشین , یشم نارنجى و... رنگ نارنجى علامت انرژى است و از اختلاط دو رنگ قرمز و زرد حاصل میشود.

( رنگ قرمز نشانگر شخصیت و رنگ زرد نشانگر عقل است,از جمع شدن این دو غلبه بر خشم و کنترل بر خویش حاصل میشود.)

سنگ زرد داراى قدرت درمان در مورد دیابت (مرض قند) و یبوست مى باشد.

اگر کسى بطور غیر عادى لاغر باشد احتمالا اشعه قرمز را زیاد جذب مى کند که در این بین اشعه (سنگ و رنگ ) زرد میتواند این شرایط را در سیستم بدنى خنثى نموده و متعادل نماید . کسانى که بیش از حد چاق هستند احتمالا رنگ آبى را بیش از حد جذب مى کنند که اشعه زرد میتواند این امر را خنثى کند.

تمام سنگ هاى زرد توپاز (یاقوت زرد) , سیترین , کهربا و...

رنگ زرد علامت ذهن, هوش,فهم و درایت زیاد است.سنگ زرد بصورت ارتعاشات مثبت و آهن ربایى است که داراى اثر تقویتى روى اعصاب مى باشد سنگ زرد میتواند در متعال کردن سیستم عصبى نقش بزرگى داشته باشد .

سنگ سبز داراى ارتعاشات متعادل کننده مهمى براى سیستم عصبى میباشد رنگ سبز موجب هیجان ,التهاب و یا حساسیت نمیشود.

قلب آدمى مرکز تهیه خون است و رنگ سبز کمک زیادى را براى رفع هر نوع اشکال مربوط به قلب , دستگاه گردش خون و فشار مى کند.

تمام سنگهاى سبز : زمرد ,تورمالین سبز ,عقیق خزه اى , یشم سبز و...

بطور کلى سنگ سبز علامت هارمونى (هماهنگى) , همدردى, خلاقیت ,سلامتى و فراوانى است . رنگ سبز بر اثر اختلاط دو رنگ زرد وآبى بوجود مى آید . سنگ سبز انرژى جدیدى به انسان مى دهد و موجب تمدد اعصاب خسته مى باشد.

سنگ آبى داراى قدرت درمان کننده در زمینه بیماریهاى مختلف و گرفتگى گلو میباشد. رنگ آبى خنک کننده ,خواب آور , قابض و درمان کننده است.رنگهاى آبى تیره داراى اثرات بسیار قوى در این زمینه هستند در حالیکه رنگ آبى روشن داراى اثرات الهام بخش و اخلاقى بالایى هستند.

 

تمام سنگهاى آبى: سافیر ,یاقوت آبى ,فیروزه و ...

رنگ آبى علامت الهام , اخلاص ,جاودانگى و مذهبیت است.رنگ آبى موجب ایجاد روحیه مثبت و ترفیع فرد شده , موجب آرامش و تشعشعات صلح آمیز میشود و داراى کیفیت خواب آور است .

جهت هر نوع بیمارى ذهنى ,سنگ نیلى از ارزش ویژه اى برخوردار است و جهت پرورش چشم سوم استفاده مى شود و بدین وسیله تحقیقات علمى و فلسفى را مى توان عملى ساخت .

تمام سنگهاى نیلى:سافیر نیلى,ازورایت و ...

رنگ نیلى علامت نیل به روحانیت , خود کفایى و عقل است .سنگ نیلى موجب گشادگى چشم سوم (دید درونى و برونى) میگردد وآن را بروى نا آگاه باز میکند. به کمک سنگ نیلى میتوان خاطرات روحى فراموش شده را به ذهن باز گرداند.

خواص سنگهای قیمتی 

سنگها به چند دسته تقسیم می شوند كه گرانبهاترین و زیباترین آنها سنگهای قیمتی می باشند كه عبارتند از: الماس، فیروزه، یاقوت، زمرد، عقیق، در و ...

 

 

 


فیروزه
فیروزه، جواهر آبی رنگی است كه در سالهای دور به عنوان زینت روی تاج فرعون ها ، پادشاهان و امپراتوری های باستان نصب می شده

فیروزه از نظر رنگ، نقش و كیفیت انواع متنوعی دارد كه مرغوبترین و معروفترین آنها عبارتند از:

فیروزه عجمی  و  فیروزه شجری

دارا بودن نقوش و رگه های زیبا

سنگ فیروزه بهترین و منحصر به فرد ترین سنگ قیمتی است كه در آن می توان رگه های زیبایی از اشكال، اشیاء، گیاهان، درختان و ... را یافت كه این خصیصه فیروزه موجب دو چندان كردن زیبایی و ارزش آن شده است.

 

خواص دارویی

از آنجائیكه فیروزه از تركیب چند عنصر تحت شریط خاص محیطی پدید آمده سولفات قلیایی آلمینیوم به فرمول تركیبی4H2o + Ca Al6 (Po4)4(oH8) )) دارای خواص شیمیایی خاصی می باشد.

 

سنگ آرزو

قدما و پیشینیان و بزرگان بر این عقیده بوده و هستند كه فیروزه سنگ آرزوست بدین معنی كه با نگاه كردن و لمس كردن فیروزه و نیت كردن و (آرزو كردن) می توان به آرزوی خود دست یافت.

 

یشم سرخ

سنگ یشم به رنگ سبز است ولی می توان آن را در رنگهای دیگر نیز یافت مانند: زرد، سرخ، خاكی، سیاه و بژ.

سنگ یشم شادی عمیقی در روح یجاد می كند به همین علت سنگی مناسب بری مدیتیشن است. این سنگ به زندگی احساسی  تازگی می بخشد و آن را اصلاح وبدن را متعادل می كند. نوسانات آرام بخش و موزون یشم باعث تعادل در تمامی بدن می شود. این سنگ  تشنج و بیماری ریه را درمان می كند. در ضمن در كسانی كه به دلیل مشكلات روانی و انجام نشدن عمل لقاح باردار نمی شوند باعث تسهایل بارداری و حتی هنگام زیمان باعث سرعت تولد نوزاد می شود.

هر یك از رنگهای سنگ یشم داری خواصی می باشند.  یشم سرخ و بژ اثرات به خصوصی دارند.

مثلا" یشم سرخ ارتعاشات منفی را از بین می برد و بدن را در برابر همه نفوذ نیرو های شوم و بد یمن حمیت می كند. این سنگ باعث رقت قلب، عاطفه و درك و فهم می شود. همچنین باعث تسكین عوارض روده ، نفخ و یبوست می شود و نیز معده را تقویت كرده و حالت تهوع را از بین می برد. در ضمن لحظه تولد نوزاد، یعنی زیمان را بدون درد می كند. سنگ یشم بژ خیلی شبیه یشم سرخ است و باعث دیدن رویاهای لذتبخش در خواب می شود، نگرانیها را از بین می برد و موجب قابلیت درك و حساسیت می شود. یشم بژ پوست را تصفیه می كند، حس بویایی را زیاد می كند و عمل كبد، كلیه ها و كیسه صفرا را نیز افزیش می دهد.

 

یاقوت كبود

یاقوت كبود هم در كل ساختارش با یاقوت تفاوت دارد و هم در خواص تشخیص اصل بودن یاقوت كبود:

اگر آن را در ظرف شیشه ی حاوی آب بیندازیم آب به رنگ آبی دیده می شود و خود سنگ هم داخل آب درخشندگی خاصی پیدا می كند. در ضمن همه جای آن باید یكرنگ دیده شود.

خواص یاقوت كبود:

 كسانی كه یاقوت كبود  با خود دارند در برابر خشم و بی صبری خوب می توانند خود را كنترل كنند. این سنگ انرژی ها را به هم وصل می كند و از ارتعاشات خود نیروی بزرگی مهیا می سازد. یاقوت كبود سنگ واقعیت، وفاداری، عقل و خرد است. این سنگ ارتعاشاتی تولید می كند كه سلولهای پوست، مو و ناخن اصلاح و ترمیم شوند. یاقوت كبود مجموعه سیستم عصبی را نیرو می بخشد و به بیماری هایی كه از اعصاب نشات می گیرند یاری می رساند. اگر به نامزد و همسر خود یاقوت كبود هدیه دهید، بری او شانس و خوشبختی را به همراه خواهد آورد: استفاده از آن فكرهای شیطانی و خیالات شهوت انگیز را دور می كند. در ضمن اگر كسی كه چشمان ضعیفی دارد به آن نگاه كند، ضعف چشمانش برطرف می شود. یاقوت كبود باعث می شود كه آدمی در همه چیز ترقی كند.

 

عقیق

عقیق به رنگهای خاكی، زرد، سفید، سرخ، سبز و سیاه در طبیعت دیده می شود و از میان آنها رنگهای خاكی ، زرد ، سفید و سرخ كم و بیش خواص یكسانی دارند. ولی عقیق سیاه و عقیق خزه (سبز) هر كدام ویژگیهای مخصوص به خود را دارند.

خواص عقیق سیاه:

عقیق سیاه به همراه سنگ كریستال می تواند بدن را در برابر امواج منفی حمیت كند.

این سنگ در هنگام هجوم احساسات موثر واقع می شود. همچنین به حل موانع درونی و رسیدن به آگاهی های تازه و آمدن آنها به سطح ذهن كمك می كند.

عقیق سیاه تمركز را زیاد می كند، عملكرد روده ها را آسان می كند، و دارای عمل تقویت كنندگی بر روی استخوانها، ستون مهره ها و قسمت پشت می باشد.

خواص عقیق سبز:

عقیق سبز كه معروف به خزه است، باعث اعتماد به نفس در فرد می شود و قدرت ایمنی می دهد. قرار دادن آن در منزل فضای دلپذیری را یجاد می كند. عقیق سبز برای دیابت و متعادل ساختن درصد قند خون هم موثر است. در ضمن استفاده از آن در طی دوران بارداری خیلی مفید است زیرا این سنگ با زمین در ارتباط است و به فرد آرامش می دهد.

راديوم  

ماده اي است فلزي که در سال 1898 م . بتوسط پير کوري و زنش مادام کوري و ژبمون کشف شد، مادام کوري در ضمن تجسس خاصيت راديوآکتيويته در سنگهاي معدني اورانيوم متوجه شد که بعضي از اين سنگها خاصيت راديوآکتيو شديدتري از املاح خالص اورانيوم دارند و حدس زد که علت آن وجود عنصر جديدي در اينگونه سنگها باشد که از اورانيوم راديوآکتيوتر است ، در سال مزبور آقا و خانم کوري اين عنصر جديد يعني راديوم را مجزا کردند و فعاليت شديدآن را نشان دادند. مهمترين سنگ معدني محتوي راديوم پشبلاند است که معادن اصلي آن در کنگوي بلژيک و کاناداي شمال غربي وجود دارد.
استخراج : راديوم همراه با باريومي که از املاح اورانيوم طبيعي مانند پشبلاند مجزا ميشود وجود دارد،مادام و مسيو کوري با کمک يک سري تبلور فراکسيونل موفق شدند کلرورهاي راديوم و باريوم را جدا کنند ولي اکنون راديوم را بصورت برومور با روش ساده تري جدا ميکنند. در سال 1910 م . روش الکتروليز با کاتد جيوه اي براي جدا کردن راديوم خالص از کلرور آن بکار رفت در اين واکنش ملقمه راديوم با خارج کردن جيوه در آتمسفرهيدرژن به راديوم تبديل ميشود.
خواص - فلزي که بطريقه الکتروليز مجزا ميشود از لحاظ خواص مشابه فلزات قليايي خاکي ميباشد و خواص عمومي آن متعادل با وزن و شماره اتمي بروز ميکند فقط بعلت داشتن خاصيت راديوآکتيو از گروه فلزات قليايي خاکي متمايز است . راديوم فلزي است برنگ سفيد نقره اي که در 200 درجه ذوب ميشود و از لحاظ شيميايي خيلي شبيه باريوم است با اين تفاوت که بشدت الکتروپوزيتيف ميباشد و در هوا بسرعت تبديل به اکسيدونيترور راديوم ميگردد و رنگش کدر ميشود، آب را تجزيه ميکند و هيدرژن متصاعد ميسازد. هرچند املاح خالص راديوم سفيد يا بيرنگ هستند تماس آنها با باريوم رنگ ميخکي تيره اي توليد ميکند ولي مقادير ناچيز ناخالصيها بر شفافيت آنها ميافزايد. حل کردن نمکهاي راديوم در آب توليد آب اکسيژنه ميکند و مرتباً هيدرژن و اکسيژن بصورت گاز متصاعد ميسازد. نمکهاي جامدراديوم در تاريکي با تابش سبزرنگ فلوئورسان ميدرخشند. طيف بينايي نمکهاي راديوم مشابه ساير فلزات قليايي خاکي است و از چند خط تيره تشکيل شده است که خطوط اصلي در ناحيه قرمز و آبي طيف قرار ميگيرند مشتقات راديوم رنگ شعله چراغ بنس را قرمز تيره ميکنند. راديوم و املاح آن در نتيجه خاصيت راديوآکتيو سه نوع اشعه پخش ميکنند که به اسامي آلفا، بتا و گاما ناميده شده اند.
آثار فيزيولژيک : راديوم و مشتقات آن اثر محرک شديدي بر پوست دارند و تماس طولاني با آنها سوختگي و زخمهاي شديد توليد ميکند. مشتقات راديوم در درمان انواع خال ، لوپوس و غيره بکار ميروند، قبلا در پزشکي از برومور راديوم زياد استفاده ميشد اين نمک را در لوله هاي شيشه اي يا فلزي سربسته نگاه ميداشتند تا از مرطوب شدن آن جلوگيري شود واشعه کم نفوذتر جذب شوند شکي نيست که در آينده کليه مشتقات راديوم بوسيله ايزوتوپ هاي راديوآکتيو صناعي جايگزين خواهند شد زيرا اين ايزوتوپ ها بسته بشماره و درجه فعاليت متوسط خود براي کسانيکه در اين رشته درمانشناسي کار ميکنند مزيت بيشتري دارا ميباشند، تشعشع حاصل از کليه مواد راديوآکتيو بر روي بافتهاي زنده اثر انهدامي دارد، درجه نفوذ اشعه آلفا در بافتها کم ولي اثر موضعي آن خيلي شديد است اشعه بتا نيز بيشتر از چهار ميليمتر نفوذ نميکنند ولي داراي خاصيت انهدامي موضعي شديد هستند. اشعه گاما داراي اثر عمومي تر هستند و استفاده از آنها را در راديوتراپي مدتهاست شناخته اند تا آنجا که به استفاده پزشکي از اين تشعشعات وابستگي دارد هيچگونه مدرکي در دست نيست که بجز انهدام بافتها از آنها اثري بمنصه ظهور برسد، حتي اگر مقادير استعمال خيلي ناچيز باشند بنابر اين تنها نوع امراضي که قابل درمان يا کنترل با تشعشعات مذکور هستند بيماري هاي سرطاني خواهند بود.

 


 به طور كلي نمك در طبيعت بندرت به صورت كاملاخالص يافت مي شود و همواره ناخالصي هايي مانند مواد نامحلول، گچ، املاح منيزيم و فلزات سنگين مانند سرب، جيوه و آرسنيك در آن يافت مي شود. ناخالصي هاي گچ، منيزيم و املاح نامحلول در نمك اگرچه به تنهايي و به ميزان ناچيز، زياد مضر و سمي نيستند ولي اولامقدار آنها در نمك معمولازياد است و ثانيا وجود اين ناخالصي ها علاوه بر ايجاد ناراحتي هاي كليوي و كبدي باعث مي گردد كه شوري نمك كمتر احساس شده و همين امر باعث مصرف بيشتر نمك و به دنبال آن افزايش فشار خون، كاهش فعاليت هاي ريوي و انسداد مجاري تنفسي گردد. از سوي ديگر ناخالصي هاي فلزات سنگين نظير سرب، جيوه و آرسنيك نيز با وجود ميزان كم در نمك هاي معدني به علت خاصيت تجمع تدريجي آنها در بافت هاي بدن در درازمدت بسيار مخرب خواهد بود و مسموميت هاي مزمن و عوارض مختلفي براي بدن ايجاد مي نمايند. به عنوان مثال سرب مي تواند سبب كم خوني، بي اشتهايي، دردهاي شديد عضلاني، كوتاه قدي، توقف رشد، آسيب به كليه ها، افزايش فشارخون و ناراحتي هاي گوارشي شود. جيوه مي تواند سبب افسردگي، عصبانيت و اختلال كروموزمي گشته كه بسيار براي خانم هاي باردار مضر مي باشد. آرسنيك نيز مي تواند سبب بروز تهوع، اسهال، ريزش مو و فلج ماهيچه هاي انگشتان شود به همين علت توصيه مي گردد كه حتما از نمك هاي تصفيه شده معتبر كه داراي مهر استاندارد و بسته بندي بهداشتي مي باشند استفاده نماييد تا از عوارض احتمالي ناخالصي هاي نمك در امان بمانيد.
     به طور كلي نمك در طبيعت بندرت به صورت كاملاخالص يافت مي شود و همواره ناخالصي هايي مانند مواد نامحلول، گچ، املاح منيزيم و فلزات سنگين مانند سرب، جيوه و آرسنيك در آن يافت مي شود. ناخالصي هاي گچ، منيزيم و املاح نامحلول در نمك اگرچه به تنهايي و به ميزان ناچيز، زياد مضر و سمي نيستند ولي اولامقدار آنها در نمك معمولازياد است و ثانيا وجود اين ناخالصي ها علاوه بر ايجاد ناراحتي هاي كليوي و كبدي باعث مي گردد كه شوري نمك كمتر احساس شده و همين امر باعث مصرف بيشتر نمك و به دنبال آن افزايش فشار خون، كاهش فعاليت هاي ريوي و انسداد مجاري تنفسي گردد. از سوي ديگر ناخالصي هاي فلزات سنگين نظير سرب، جيوه و آرسنيك نيز با وجود ميزان كم در نمك هاي معدني به علت خاصيت تجمع تدريجي آنها در بافت هاي بدن در درازمدت بسيار مخرب خواهد بود و مسموميت هاي مزمن و عوارض مختلفي براي بدن ايجاد مي نمايند. به عنوان مثال سرب مي تواند سبب كم خوني، بي اشتهايي، دردهاي شديد عضلاني، كوتاه قدي، توقف رشد، آسيب به كليه ها، افزايش فشارخون و ناراحتي هاي گوارشي شود. جيوه مي تواند سبب افسردگي، عصبانيت و اختلال كروموزمي گشته كه بسيار براي خانم هاي باردار مضر مي باشد. آرسنيك نيز مي تواند سبب بروز تهوع، اسهال، ريزش مو و فلج ماهيچه هاي انگشتان شود به همين علت توصيه مي گردد كه حتما از نمك هاي تصفيه شده معتبر كه داراي مهر استاندارد و بسته بندي بهداشتي مي باشند استفاده نماييد تا از عوارض احتمالي ناخالصي هاي نمك در امان بمانيد.
 

سنگهای شفابخش برای کودکان

ياقوت ارغواني:

در مورد كودكان مي تواند اضطراب و آشفتگي ناشي از بلوغ ، يا هر نوع غم و افسردگي مربوط به شكست تحصيلي ، يا شنيدن اخبار ناخوشايند مثل طلاق يا مرگ ، و غيره را در آنها از بين ببرد . ياقوت ارغواني در اين گونه موارد تمام احساسات منفي را به طرف خود جذب مي كند و به كودك آرامش مي بخشد . براي بچه هايي كه ناتواني هاي گوناگون دارند و يا دچار مشكلات جسمي و روحي هستند چند تكه سنگ ياقوت ارغواني در اتاق آنها باعث مي شود اين نيروهاي منفي از وجود آنها تخليه شود و اتاق آنها به يك وضعيت آرام و متعادل برگردد .

سنگ شفاف (حجرالبرق):

بسياري از بچه هايي كه خجالتي ، ترسو و مطيع و سربه زير هستند برای بازيابي اعتماد به نفس نياز به چنين سنگي دارند. بچه هايي كه دچار تنگي نفس هستند ، به سوي اين سنگ جذب مي شوند زيرا اين سنگ ريه ها را باز مي كند و باعث مي شود احساس سبكي و آرامش كنند.

اشك سرخپوست :

اشك سرخپوست يا ((سنگ غم)) خيلي تيره است ولي در عين حال نور را از خود عبور مي دهد . اگر شما تكه كوچكي از آن را جلوي نور نگه داريد مي توانيد همچون شيشه ، طرف ديگر را ببينيد . به هر حال ، اگر شما از سنگ اشك سرخپوست براي جذب احساسات منفي استفاده كنيد ، خواهيد ديد كه قسمتي از فضاي دروني آن تيره و كدر مي شود و گاهي اوقات بعد از برطرف شدن غم و اندوه دوباره شفاف مي گردد.

عقيق سرخ:

 

سنگ عقيق يا ((سنگ عزت نفس)) براي تقويت حس احترام به نفس و ارزش قايل شدن براي خويشتن به كار مي رود . رنگ های نارنجي تيره اين سنگ به خوبي بيانگر نيروي تقويت كننده چاكراهای اول و دوم و سوم دراين سنگ است و باعث حس امنيت و عشق به خويشتن مي شود . رگه هاي صورتي رنگ موجود در اين سنگ ، عشق و علاقه را در بين والدين و فرزند تقويت مي كند .

كوارتز شفاف:

كوارتز شفاف يا ((سنگ شفابخش)) نوعي كريستال است كه براي همه نوع درمان به كار مي رود . هر سنگ كوارتز در واقع نيرو و انرژي خاصي دارد و از خاصيت شفابخشي ويژه ای برخوردار است . وقتي كه كودك تكه ای از اين سنگ را در دست مي گيرد ، انرژی آن يا خيلي آهسته تخليه مي شود يا خيلي سريع و ناگهاني . در حين خالي شدن انرژي سنگ ، كودك احساس مي كند كه گويا در معرض يك شوك الكتريكي ملايم قرار گرفته است . همين انرژی طبيعي ، كافي است كه هر گونه احساس ناراحتي و غم از كودك دور شود و حالت منفي احساسي در او تغيير كند و احساس شادابي و نشاط كند . اگر كسي چندين تكه از اين سنگ به همراه داشته باشد انگار انواع مختلفي از سنگهاي شفابخش را به همراه دارد زيرا هر تكه از سنگ كوارتز شفاف دارای خاصيت درماني خاصي است و او مي تواند از آنها در موارد و موقعيتهای گوناگون استفاده كند . مجموعه اين سنگها همچنين براي سازماندهي افكار پراكنده و از بين بردن نيروهاي منفي مفيد هستند .

كوارتز سرخ:

كوارتز سرخ يا ((سنگ عشق و دوستي)) يكي ديگر از سنگهاي چند منظوره شفابخش است به ويژه براي كودكاني كه احساسات آزار دهنده و يا تمايلات پرخاشگرانه دارند . كوارتز سرخ مي تواند زخمهاي يك قلب شكسته را كه در اثر رودررويي با واقعيتي تلخ و خشن ، آسيب ديده است التيام بخشد

كوارتز سرخ براي بچه هايي كه بيقرار و بسيار فعال هستند و مبتلا به تشويق و نگراني ، ترس ، اضطراب ، دلواپسي و بسياري از اختلافات روحي ديگر هستند آرامش به ارمغان مي آورد . برخي فوايد عصب شناسي نيز دارد . يعني اگر اين سنگ را در بالای مراكز عصبي نگه داريم ، گرفتگي عضله از بين مي برد و عضله شل مي شود . در مورد قلب هاي جوان ، كوارتز سرخ مي تواند كمك كند تا چاكراهای قلب باز نگه داشته شود ، و به قلب حيات مي بخشد و آن را حفظ مي كند . اين سنگ انرژی های خوب را وارد قلب كرده و از ورود انرژی های بد جلوگيری مي كند .

سنگ لاجورد :

سنگ لاجورد يا ((سنگ موازنه روحي)) يك متعادل كننده باور نكردني برای كودكاني است كه قابليتهای رواني فوق العاده ای را از همان دوران اوليه زندگي خود نشان مي دهند . رنگ آبي تيره اين سنگ باعث تحريك هوشياري و خود آگاهي و پالايش بصيرت معنوی در كودك مي شود . سنگ لاجورد زمينه را براي قبول خود و پذيرش نعمت هايي كه به او ارزاني شده است آماده مي كند و به كودك كمك مي كند كه به آگاهي معنوي برسد . اين سنگ داراي قدرت هاي محافظ است و همه حسهاي روحي ـ رواني را تحريك مي كند و از همين رو بسيار ارزشمند است .

يشم سبز:

 

يشم سبز يا ((سنگ تسكين دهنده احساسات)) را به راحتي مي توان برای بچه ها تهيه كرد و مثل جواهر آلات معمولي مورد استفاده قرار داد . بچه ها حساس و هيجاني اغلب به يك وسيله محافظت كننده احتياج دارند كه همراهشان باشد و از اين طريق مطمئن شوند كه احساساتشان بر آنها غلبه نمي كند و آنها را تحت تأثير قرار نمي دهد . اين سنگ اعتماد به نفس ، و اتكا به خويشتن را به بچه تقويت مي كند . يشم سبز به فرد ايمان مي بخشد تا در زندگي به تك تك آرزوهاي خود برسد .

 

چشم ببر:

 

سنگ چشم ببر با لايه هاي نازك قرمز رنگي كه در آن وجود دارد هنگامي كه به سمت جلو و عقب تكان داده مي شود نور را در مسير معيني منعكس مي كند و به نظر مي رسد چشم يك ببر به شما خيره شده است! اجازه دهيد كودكتان نيروي اين سنگ را كشف كند . اين سنگ برای بچه هايي كه از نظر روحي سركوب شده اند بسيار خوب است و قوای روحي ـ رواني آنها را تقويت مي كند .

سولفيد آهن :

سولفيد آهن يا ((سنگ محافظ و نگهبان )) به شكل های مختلف وجود دارد ـ صفحات دايره شكل تا مكعب هاي مختلف سطح براق و برنجي اين سنگ ، بچه ها را به طرف خود جلب مي كند . اين سنگ شبيه آينه ای كوچك است كه انرژيهای منفي را از بچه دور مي كند و هراس او را در اختيار دارد حس مي كند كه از نظر جسماني در وضعيت كاملي قرار دارد و سرشار از عشق است .

اكتينوليت_ Actinolite :

اكتينوليت وسنگ جواهر نفريت عناصر مشابهي رادر بر دارند اما چون اكتينوليت كمتر جذاب است و از طرفي بريدن و جلا دادن آن مشكل است، از ارزش كمتري بر خوردار مي‌باشد.

اين كاني به رنگ سبز، سياه ويا تركيب هر دو آنها ديده مي شود، رنگ واقعي اكتينوليت به سه عامل مقدارآهن درنمونه، جهت نوري كه باعث درخشندگي آن مي‌شود و همچنين زاويه نور منعكس شده از آن بستگي دارد. مفهوم اين تغييرات رنگ به عنوان چند رنگي (پلي كروئيسم ) شناخته شده است .

اكتينوليت داراي فرمول همسان با جواهر سنگ نفريت Ca2(Mg,Fe2+)5Si8O22(OH)2 است. سري هاي اكتينوليت –ترموليت:

مقدار منيزيم وآهن دراكتينوليت ممكن است از يك نمونه به نمونه ديگر متفاوت باشد اين موضوع به وضعيت اتمها مربوط مي شود. وقتي مقدار آهن از يك حد معين افزايش يابد، ساختن اين كاني متوقف و در عوض ترموليت_ Tremolite تشكيل مي شود. بنابراين، اكتينوليت  و ترموليت يك سري محلولهاي جامد را تشكيل مي‌دهند. اكتينوليت در ضمن يك كاني آمفيبول نيز هست: يك گروه مهم از سيليكات هاي آبدار كه به طور گسترده درسنگ هاي  آذرين و دگرگون شده يافت مي‌شود. كاني هاي آبدار داراي آب (هيدروژن واكسيژن ) هستند حتي اگر آب را بصورت مايع با خود حمل نكنند.

مقطع تيپ اكتينوليت جمهوري چك است .

نفريت

نوع متراكم وسخت اكتينوليت را نفريت مي گويند. نفريت  يكي از دو منشاء اصلي  سنگ يشم است. ديگري ژادئيت_ Jadeite  (سنگ قولنج ) است . نام آن از كلمه يوناني "نفروز" به معني كليه گرفته شده است. زيرا اين سنگ گران بها درهنگام ميان سالي به دليل اختلال و بي نظمي از كليه دفع مي شود.

كهربا:

به عنوان يك سنگ قيمتي وهمچنين نگاه دارنده ي آثار وبقاياي فسيل حشرات وجانوران كوچك به خوبي شناخته وشهرت يافته است.

كهربا از ترشح صمغ گياهان كاج وصنوبر به وجود مي آيد. بيش تر از ميليون ها سال اين ماده چسبناك تحت فشارنهشته هاي گراول ماسه وديگر مواد رسوبي ته نشين شده بر روي آن متراكم وسخت شده است. كهربا به قطعه هاي سختي تبديل شده است كه سرانجام توسط فعاليت هاي زمين شناسي  بيرون آورده وحمل شده وبه صورت نهشته هاي آبرفتي در سواحل رود خانه ودرياها بر جا گذاشته شده است.                                               

كهربابه عنوان يك سنگ قيمتي براي ساختن گوشواره دستبند گردنبند و ديگر موارد تزييني مورداستفاده قرارمي گيرد .

برخي از كهربا هانگاه دارنده ي بقاياي غوك ها حشرات مارمولك ها مي باشند  هنگامي كه كهربا مايع بوده وانها به دام افتاده اند  باشند.

تصور مي شده است كه اسپرم نهنگ ها منشا توليد  اين ماده موم مانند زرد وروان باشد.يك تيوري قديمي ديگرمنشا آن را به پيشاب جانور سياه گوش مربوط ميداند.

مردمان باستان بر اين باور بودن كه كهربامي تواند از بچه هاي به دنيا نيامده ودفع بيماري وآتش محافظت كند .

آداميت_ Adamit

آداميت اگر چه كاربرد صنعتي ندارد، اما آنرا بخاطر بلورهاي جذاب و رنگهاي روشن و درخشنده اش مي توان جمع آوري نمود. آداميت در رگه هاي فلزي و كانه داري يافت ميشود،كه بوسيله اكسيژن تحت تاثير دگرساني قرار گرفته اند. غالبا آن بهمراه آزوريت، كلسيت ليمونيت، اليوينيت و اسميت زونيت ديده مي شود.

آداميت كاني كميابي است. نام آن از گيلبرت ژوزف آدام(1881ـ1795 )، كاني شناسي فرانسوي كه آن را در چانارسيلو ، شيلي كشف نمود، اقتباس شده است. در سال 1866 اين كاني بعنوان يك نوع شاخص تاييد شد. عناصر سازنده آن شامل روي ، آرسنيك ، اكسيژن و هيدروژن هستند. آن به عنوان يك عضو در گروه اليوينيت ، گروهي شامل چندين آرسنات آبدار از فلزات مختلف ، دسته بندي شد.

در مواردي بخاطر بلورهاي زيبايش نزد گرد آورندگان سنگ و كاني ارزشمند مي باشد. اين ويژگيها با سيستم تقارني ارتورومبيك سازگاري داشته و معمولا اين كاني به صورت كره هاي زرد يا سبز شفاف بنظر مي رسد. اين رنگ ها بدليل حضور مس است ، اگر چه برخي نمونه ها ممكن است به خاطر وجود كبالت در آنها به رنگ صورتي يا بنفش باشند.

نا خالصي ها:

در واقع هر دو فلز مس و كبالت نا خالصي هاي درون آداميت هستند. به عبارت ديگر ، آنها در داخل اين كاني حضور دارند، اما بخش هاي اصلي آن را تشكيل نميدهند. بنابراين در فرمول شيميايي آداميت نامي از آنها به ميان نمي آيد ، چنانچه فرمول بصورت Zn2Aso4(OH)  مي باشد.

علاوه بر بلورهاي شفاف و رنگين، بعضي نمونه هاي آداميت ممكن است در معرض لامپ فرا بنفش، نوري از خود ساطح كنند. اين خاصيت فلوئورسنس بصورت رنگ زرد تلائو دارد .

آلومينيت

 يك سولفات آلومينيوم آبدار است كه  Al2SO4(OH)4.7H2Oآ لومينيت با فرمول در سيستم منوكلينيك متبلور مي شود. با توجه به فرمول شيميايي اين كاني درمييابيم كه وجود عامل (OH) بيانگر آبدار (hydrous) بودن كاني است و از طرف ديگر وجود H2O  در فرمول نشان دهنده آب تبلور مي باشد. به عبارتي ،‌ آب در ساختمان كاني ضميمه شده است . بطوريكه بخشي از كاني بوده و تنها با حرارت دادن از آن خارج مي گردد.

  آلومينيت بصورت توده هاي گره دار و برنگ سفيد يا خاكستري متبلور مي شود و اين بدان معناست كه بلورهاي آن با چشم عادي ( غير مسلح ) قابل مشاهده نمي باشند . براي ديدن  بلورهاي سوزني كوچك اين كاني ، بايد از عدسي دستي ( ‌لوب ) يا ميكروسكوپ با درشت نمايي حداقل10× استفاده كرد .

سطح آن اغلب توسط لايه نازكي از جنس ليمونيت پوشيده شده است. اگر نمونه اي پيدا شد كه با اين پوشش و يا گل اندود شده است ، براحتي مي توان آن را با يك دستمال مرطوب پاك نمود . شستشو زير شير آب ممكنست منجر به ايجاد واكنش با آن و صدمه ديدن كاني  بشود ولي با آب مقطر قابل شستشو مي باشد.

از ديگر مشخصات آن بريده شدن ( بدليل نرمي ) ، چسبندگي به زبان ، حل شدن در اسيد كلريدريك و داشتن لومينسانس اغلب سفيد رنگ، مي باشد.

آلونيت : k Al5(OH)6(SO4)2(زاج سفيد )

تركيب شيميايي: اكسيد پتاسيم4/11 د رصد، اكسيد آلومينيم 37درصد، سولفور 6/38 درصد ، آب 13 درصد. اكثراْ پتاسيم آن با سديم تركيب شده است .

سيستم كريستالي :تري گونال ــ كلاسه دي  تري گونال  اسكالنو ئدريك ـكريستال هاي آن به شكل رمبوئدريك پسدو كوبيك ولوحه اي ضخيم ديده مي شوند .

دامنه كاربرد آلونيت بسيار وسيع و متغير مي باشد. به عنوان مثال از آن براي توليد مداد‌هاي ‌بندآورنده‌ي خون ورنگ دانه سفيد در رنگ سازي استفاده مي شود .

آلونيت يك كاني ثانويه است كه در اثر آلتراسيون پيريت در آبهاي غني از سولفور به وجود مي آيد.  آلونيت همچنين در فرمورل هاي آتشفشاني نيز تشكيل مي گردد. در برخي ‌از نهشته هاي آلونيت مقادير قابل توجهي از سديم و فسفر Trace ديده مي شود.

دامنه كاربرد آلونيت بسيار گسترده است: ماده اصلي پتاس است و كاربرد ويژه آن درصنعت چرم سازي، رنگ سازي، لاك سازي و در پزشكي، از عناصر اصلي تشكيل دهنده مواد  بند آورنده ي خون مي باشد كه  در هنگام  جراحا ت مورد استفاده قرارمي گيرد .

آلونيت در موارد زير نيز كاربرد دارد: به عنوان بتونه و صافي در تهيه برخي از انواع كاغذ، تهيه كود شيميايي و تهيه رنگ دانه سفيد در رنگ‌سازي (رنگ اصلي كاني سفيد است) كاربرد بسيار دارد. اين كاني ممكن است به رنگ هاي قهوه‌اي، خاكستري، قرمز و يا زرد نيز ديده شود كه به خاطر وجود برخي ناخالصي‌ها در آن است.

اژيرين(Aegirine)  :

 

اژيرين به گروهي شامل حدود 20 كاني سيليكاته ، موسوم به پيروكسن ها، تعلق دارد. بلورهاي سوزني شكل ، اين كاني را از ساير كاني هاي اين گروه متمايز مي سازد .

پيروكسن ها همچون اژيرين ممكن است به هر دو صورت سازندهاي اصلي و فرعي در طيف وسيعي از سنگهاي آذرين و دگرگونه يافت مي شوند. افزون بر اين ، آنها در سنگهاي ماه و شهاب سنگهاي سنگي فراوان هستند . غالبا اژيرين درون سنگهاي آذرين سرشار از سديم نظير گرانيت و سيانيت حضور دارد.    

همچون ساير پيروكسن ها، تاريك تر شدن رنگ اژيرين به خاطر داشتن آهن بيشتر در آن است. بنابراين رنگ آن سبز تيره تا قهوه اي يا نزديك به سياه در تغيير است. مهمترين روش براي تشخيص اژيرين از ساير اعضاء اين گروه؛ شكل خارجي بلورين آن است. اكثر بلورهاي پيروكسن منشورهايي با برش عرضي مربع هستند و به صورت دانه هاي بي نظم پيدا مي شوند. از سوي ديگر، منشورهاي اژيرين غالبا به صورت بلورهاي سوزني بلند و دانه هاي مجزا يا تجمع هاي شعاعي بوجود مي آيد . همچنين بيشتر بلورهاي اژيرين ماكل دار هستند. بدين معني كه ، آنها در يك يا چند سطح با يك يا چند بلور كنار خود مشترك مي باشند.

   آلوفان _ Allophane

 

  آلوفان نه بعنوان يك كاني، بلكه يك مخلوط شناخته شده است . تركيب شيميايي آن شامل 38 در صد آلومين ( اكسيد آلومينيوم ) و 22- 28 درصد سيليكا مي باشد كه پيوندي شيميايي بين آن ها وجود ندارد بلكه بطور فيزيكي توسط ماده ژلاتيني فاقد ساختمان مشخص بهم پيوسته اند . بنابرين آلوفان بايد غير متبلور ( آمورف ) توصيف شود

  آلوفان بطور ثانويه در غارها و رگه هاي كانسارهاي فلزي و نيز در بعضي از نهشته هاي ذغالي يافت مي شود . بصورت استالاكتيت يا قشري و برنگ هاي  سفيد ، سبز ، آبي ، زرد و قهوه اي ديده مي شود .

آنالسيم_ Analcime :

آنالسيم، يكنوع زئوليت است؛  گروهي از آلومينو_ سيليكاتهاي آبدار. اين دسته از كانيها بر حسب سهولت از دست دادن يا گرفتن آب، ‌تقسيم بندي مي شوند.

 

آنالسيم،‌ معمولا با ساير زئوليتها يافت مي‌شود. اغلب به صورت بلورهاي آيكزي تتراهدرال_ icositetrahedral يا هابيت هاي توده اي و فشرده ديده مي شود. به عنوان كاني ثانويه در حفرات سنگهاي آذرين بازالتيك و سنگهاي رسوبي ديده مي‌شود.

كاني كه به دو روش تشكيل شده:

 سيليكات آبدار سديم و آلومينيوم به دو روش تشكيل مي‌شود:

به عنوان محصول اوليه حاصل از مواد مذاب،

به عنوان كاني ثانويه حاصل آلتراسيون نفلين_ nepheline  يا سداليت _ sodalite.

آنالسيم با لوسيت_ leucite( سيليكات پتاسيم و آلومينيوم) هم وابسته است. اين دو كاني بيشتر با هم يافت مي شوند و بدون آناليزهاي شيميايي،‌ شناسايي آنها دشوار مي‌نمايد. تنها از روي آناليز شيميايي مي توان فهميد كدام يك سديم و آب تبلور دارد.

آنالسيم عضوي از خانواده زئوليتها است. يكي از 20 كاني كه در اثر حرارت، همه آب تبلور خود را يك جا از دست مي دهند. اين خصوصيت آنها را از تركيبات هيدراته معمولي جدا مي كند. كانيهاي هيدراته معمولي، آب خود را در دماهاي مختلف، بتدريج از دست مي‌دهند.

هنگامي كه ملكول آب از ساختمان بلور خارج شود،‌ ايجاد يك حفره خالي در ساختار ملكولي زئوليت، سبب ناپايداري آن مي‌شود. اين امر به نوبه خود سبب مي‌شود كه زئوليت تمايل ايجاد پيوند با ملكولهاي ديگر را داشته باشد. همين خصوصيت،‌ استفاده زياد اين كاني را در صنعت فراهم كرده است. به خصوص به عنوان فيلترهاي شيميايي. از ديگر كاربردهاي آن،‌ استفاده مقادير كم آن تحت عنوان سيليكاژل، در سيستم هاي صوتي تصويري، صنايع چرم و كيف و صنايع شيميايي، ‌به عنوان جاذب رطوبت است.

آمبلي گونيت_ amblygonite

اين كاني بسيار كمياب،‌ در سنگهاي آذرين گرانيتي درشت دانه تشكيل مي شود. سنگهايي نظير پگماتيت و كانيهاي ليتيوم دار ديگر نظير تورمالين و اسپادومون_ spodumene همچنين همراه با البيت نيز ديده شده است.

هرچند اين كاني به عنوان يك سنگ قيمتي شناخته شده است، اما در عمل بيشتر كلكسيونر ها به آن علاقمندند چون نرم بودن بيش از اندازه آن، هنگام برش استفاده از آن را در جواهر سازي محدود مي‌كند.

 

نام اين كاني از كلمات يوناني ambly به معناي صاف و بي لبه و gonios به معني زاويه گرفته شده است. زيرا هر گاه با چكش به آن ضربه بزنيد يا آن را تحت فشار قرار دهيد، به صورت زاويه باز منفرجه نسبت به وجه بلوري ( crystal face ) مي شكنند.

تركيب رسوبگذاري اين كاني به آهستگي از بلوري به بلور ديگر تغيير مي‌كند. آين كاني تركيب فسفات آلومينيوم، ‌ليتيوم و سديم است كه در ضمن  حاوي فلوئور و هيدروكسيل نيز مي باشد( F و OH ). وقتي در مسير تغيير تدريجي اين كاني حركت مي كنيم،‌متوجه مي‌شويم كه از تعداد اتم هاي سديم و فلوئور كاسته مي‌شود تا جايي كه به انتهاي اين مسير ميرسيم: كاني مونت برازيت_ montebrasite . اين كاني فسفات آلومينيوم و ليتيوم است كه هميشه تعداد كمتري فلوئور نسبت به آمبلي گونيت دارد:

آكانتيت_ acanthite

اگر چه نقره بيشتراز آرژنتيت به دست مي آيد، اما قبل از آنكه بتوان نقره را ازآن به دست آورد، بايد تبديل به آكانتيت شود.

آكانتيت در رگه هاي معدني هيدروترمال همراه باپيرارژيريت_ pyrargyrite ، پروسيت_ proustite ، نقره آزاد وديگر سولفيدها نظير گالن تجمع يافته است. همچنين به عنوان محصول هوازده در سولفيدهاي عمده نقره يافت ميشود.

 

آكانتيت بسيارشبيه كاني آرژنتيت مي باشد. اين دو كاني شامل عناصر كاملا"مشابهي با خواص يكسان مي باشند. هر مولكول از اين دوكاني از دواتم نقره ويك اتم سولفور تشكيل شده است. فرمول شيميايي هر دوكاني Ag2S است. مهمترين اختلاف اين دو كاني در ساختمان داخلي آن دو مي باشد: سيستم تبلور آكانتيت، منوكلينيك است در صورتي كه سيستم تبلور آرژنتيت، كوبيك مي‌باشد. بسياري از كريستال هاي آكانتيت درسطوح بيروني داراي منظره خارمانند مي باشند، زمين شناسان نام اين كاني را از  akantha به معني خارگرفته‌اند كه مترادف آن thorn به معني خار در زبان انگليسي مي باشد.

آكانتيت وآرژنتيت همراه با هم در پوسته زمين يافت مي شوند. اما هر كدام از آنها در دماي مختلفي تشكيل مي شوند. آرژنتيت در دماي 345 تا 350 درجه فارنهايت يا 177 تا179 درجه سانتيگراد تشكيل ميگردد. اما آكانتيت فقط هنگامي كه محلول هاي گرمابي حاصل از هر دو كاني اصلي، دردماي پايينتر از اين دما سرد شده باشند،  تشكيل مي گردد. نتيجه مي گيريم كه اين امكان وجود داردكه كاني آكانتيت بتواند در اثر گرم شدن، مصنوعا"به آرژنتيت تبديل شود. آكانتيت همچنين بسيار فراوان تر و با گسترش و پراكندگي وسيع تري از آرژنتيت ديده مي شود، بنابراين بيشتر سولفيد  نقره دردماهاي كم نهشته مي شوند.

حدود87در صد وزن كاني آرژنتيت را نقره تشكيل دهد. اما براي استحصال نقره، اين كاني بايددر دماي بالاتر ازدمايي كه به  آكانتيت تبديل مي شود، قرارگيرد. اين دوكاني به عنوان نهشته معدني، از ارزش يكساني برخوردار مي باشند.

خواص فيزيكي اين كاني بسيار برش پذير، با جلاي فلزي، رنگ سياه، رنگ خاكه  سياه، براق، و در سطوح تازه درخشان است اما باگذشت زمان سياه رنگ مي گردد

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۵ خرداد۱۳۸۹ساعت 12:28  توسط waltari |